Slide background

Mistrovství světa v ROB

Ondra MS2022Mistrovství světa juniorů, seniorů a veteránů se letos konalo 27.8. -3. 9. 2022 v bulharském Borovci, který je centrem pohoří Rila, a pardubičtí závodníci byli u toho.

První závod ve sprintu se běžel v těsné blízkosti centra soutěže. Přestože cíl bylo možné sledovat z okna hotelového pokoje, všichni buď běželi, nebo fandili přímo na místě. I přes těžko prostupný terén se našim závodníkům dařilo a na večerním vyhlášení zazněla 6x česká hymna. Z pardubických závodníků si ji z nejvyššího stupně užila Jitka ( D45), Kubovi (M19) utekly stupně vítězů o pouhé 2 sekundy a obsadil 4. místo, Ondra (M20) byl pátý a Martina L. (D35) se vešla na velkou bednu a obsadila 6. místo.
Oba závody na klasických tratích se běžely v těžkém terénu (mapa Govedartsi) v prudkém svahu v nadmořské výšce 1200 – 1600 m. Pro oba závody zvolili pořadatelé stejný cílový prostor.

V úterý pro většinu veteránu připraven 2m, zatímco junioři, senioři a nejmladší veteráni M40 měli závod na 80m. V průběhu závodu začala bouřka a déšť, což tratě na 2 m ještě zkomplikovalo a vůbec nebylo jednoduché z některých míst zaměřit a nalézt kontroly. Pouze 5 veteránů se dostalo výsledným časem pod hodinu, zato 2/3 závodníků pobyly v lese více než 100 minut. Nejlépe z pardubáků si vedl Ondra a obsadil 2. místo (M20), Kuba (M19) byl osmý, Martina L. (D35) sedmá a Jitka (D45) šestá.

Ve čtvrtek si kategorie pásma prohodily a bojovalo se o další medaile. Kuba si opět vyběhl bramborovou medaili, Martina L. byla šestá a Jitka vyběhla 2. místo.

Poslední závodní den se běžel foxoring v části prostoru Reliovo, kde se v předchozím týdnu běžel světový pohár. Pro Mistrovství světa si pořadatelé vybrali náročnější západní část lesa se spoustou, větších či menších zářezů, strží, potoků a mokrých rýh. Cílový prostor byl situován uprostřed vesnice. Ondra byl o 2 vteřiny čtvrtý, Martina J. (D20) si dofinišovala pro 6. místo, Martina L. byla také čtvrtá a Jitka obsadila 3. místo, čímž si zkompletovala sbírku medailí.

Příští rok se pořadatelství MS ujala Česká republika, tak doufejme, že o medaile a fanoušky nebude nouze.